Zhurnal - Agjenci e lajmeve

Zhurnal.mk

Ballina > Medicina >  Medicina > Mungesa e hekurit ngadalėson trurin..

Mungesa e hekurit ngadalėson trurin


Publikuar 28.09.201218:04 nga Xh.J.   |   4,411 i lexuar
Mungesa e hekurit ndikon negativisht nė zhvillimin mendor dhe fizik tė fėmijėve, por jo vetėm.
Duke pohuar se vonesa nė kurimin e mungesės sė hekurit mund tė bėhet shkak i njė dėmi tė pariparueshėm, specialistėt theksojnė rėndėsinė e marrjes sė hekurit gjatė vitit tė parė tė jetės sė fėmijės.

E shfaqur mė shumė tek fėmijėt mes moshės 6-36 muajsh mungesa e hekurit bėhet shkak i prishjes sė zhvillimit social duke ngadalėsuar zhvillimin e trurit dhe atė fizik. Ndėrkohė qė dihet se mungesa e hekurit ndikon negativisht nė zhvillimin e trurit nuk duhet harruar se kurimi me vonesė i saj sjell humbje tė parivokueshme.

Veēanėrisht periudha mes 0-3 vjeē , ku zhvillimi merr hov dhe ku i kushtohet shumė rėndėsi ushqyerjes, zhvillimit fizik dhe mendor tė fėmijės. Truri ėshtė njė zonė shumė e ndjeshme ndaj mungesės sė hekurit. Ushqimi mė i mirė qė mund t’i jepet fėmijės gjatė 6 muajve tė parė ėshtė qumėshti i nėnės.

Hekuri i depozituar dhe i marrė nga nėna gjatė 6 muajve tė parė ėshtė mėse i mjaftueshėm. Por nėse pas 6 muajve tė parė qumėshti i nėnės ėshtė i pamjaftueshėm atėherė fėmijės mund t’i jepen ushqime tė posaēme pėr fėmijė tė pasura me hekur (mish, vezė etj).

Duhet qėndruar larg produkteve tė cilat e shėndoshin fėmijėn si mielli i orizit, biskotat dhe nuk duhet harruar se qumėshti i lopės nuk kėshillohet para moshės 1 vjeē pėr shkak tė sasisė sė pakėt tė hekurit qė pėrmban.

Anemia e mungesės sė hekurit e shfaqur nė vitet e para tė fėmijėrisė mund tė bėhet shkak pėr uljen e performancės nė mėsime tek fėmijėt e grupmoshės 11-14 vjeē. Fėmijėt tė cilėt shfaqin mungesė hekuri deri nė moshėn 2 vjeē kanė njė zhvillim tė ulėt fizik dhe mendor. Edhe nėse mė pas mund tė marrin hekur shtesė kjo humbje nuk mund tė kompensohet.

© ZHURNAL.mk

Loading...